Značková diagnostika

Značková diagnostika

Co si pod tímto pojmem představujete? Jaká je návratnost investice do značkové diagnostiky? Jaká je nejznámější značková diagnostika na světě? Vyplatí se více značková nebo multiznačková diagnostika? Na tyto a další otázky jsem se pokusil odpovědět v následujícím textu.

Pod pojmem značková diagnostika zde prezentuji nástroje aftermarket sériové diagnostiky, které jsou navrženy pro diagnostiku konkrétní značky nebo koncernu. Termín značková diagnostika lze podle jiného výkladu také chápat jako diagnostický systém, dodávaný výrobcem vozidla do autorizovaného servisu. Diagnostiku schválenou výrobcem automobilu ve svých článcích nazývám OEM diagnostikou či Dealer level diagnostikou, popřípadě diagnostikou tovární nebo originální, originál může být jen jeden J.

Vlastnosti značkové diagnostiky

Značkové diagnostické systémy se vyznačují vysokou mírou kompatibility s konkrétní skupinou vozidel a disponují velmi širokou podporou speciálních funkcí, jako je tomu u diagnostiky OEM, užívané na dealer level úrovni. Značková diagnostika nabízí komplexní řešení pro konkrétní značku. Záleží však na úrovni a schopnostech vývojářů. Vývoj značkového diagnostického systému není tak náročný jako u multi-značkového systému a tomu odpovídá i jeho cena.

Důvodem není jen jasné vymezení kompatibility s konkrétním výrobcem vozidel, ale také menší nároky, které jsou kladeny na vyřešení návrhu a provedení diagnostického hardwarekomunikačního rozhraní. Diagnostický interface značkové diagnostiky, je ve většině případů navržen výhradně pro potřeby sériové diagnostiky konkrétního výrobce, popřípadě je kompatibilní s normami EOBD a Pass Thru.

Vývojáři nemusí řešit překážky v odlišnostech komunikačních protokolů, kompatibility s elektrickými systémy, atp. napříč celým vozovým parkem. Hardware spíše přizpůsobují inovacím, se kterými přichází výrobce vozidel konkrétního koncernu a tím se celkové náklady na vývoj snižují. Nutno dodat, že s příchodem moderních řídicích systémů se nároky na komunikační HW „snižují“ a mnohem důležitější jsou programátorské schopnosti a vývojového teamu.

Reverse engineering

Vývojáři značkových diagnostik také musí myslet na ochranu svých technologií a vyrovnávat se s plagiátorstvím na straně jedné a s reverse engineeringem svých konkurentů na straně druhé. Reverzní inženýrství je cituji wikipedii: „proces, jehož cílem je odkrýt princip fungování zkoumaného předmětu, většinou za účelem sestrojení stejně či podobně fungujícího předmětu“. To zkrátka musejí dělat všichni aftermarket výrobci, ale ne všichni si vedou natolik eticky a v souladu s autorským právem. Je rozdíl, vykrádat programové rutiny a je rozdíl je psát po svém.

Plagiátorství a klony

V porovnání s reverse engineeringem, vykonávaným za účelem vyvinutí nového diagnostického systému, se jedná od samého počátku o krádež a zneužití autorských a patentových práv. V České republice to např. řeší zákon č. 221/2006 Sb. o vymáhání práv z průmyslového vlastnictví a rovněž přestupkový a trestní zákon. Podrobněji se tomuto tématu věnuji v článku Čínské plagiáty, výrobci a prodejci.

Nejznámější diagnostika světa?

Projektů značkových diagnostických systémů je velice mnoho. Jedním z nejúspěšnějších je diagnostický systém VAG-COM, dnes nazývaný VCDS (Vag Com Diagnostic System).

Pořídí-li si nezkušený diagnostik nejprve VAG-COM, pak s tímto logicky porovnává ostatní značkové diagnostiky, se kterými se v praxi následně setkává. Mnohdy se dostavuje zklamání, doprovázené znechucením, které však nemusí nutně pramenit z nekvalitní diagnostiky.

Koncern VAG má nejen perfektně zvládnutou koncepci a logické uspořádání vlastní diagnostiky, ale velice dobře a snadno konfigurovatelné řídicí jednotky. Díky tomu je mnoho funkcí – přizpůsobení, kódování apod. velice snadno pochopitelných a proveditelných. Díky dostupnosti technické podpory a obrovskému vozovému parku, je suverénně nejkvalitnější aftermarket diagnostikou pro VAG právě diagnostický systém VCDS.

Toto tvrzení se dá opřít o jeho historické prvenství na trhu, zastoupení po celém světě, lokalizaci do 14. jazyků, atd. Kompatibilita s koncernovými vozy je obrovská a funkce jsou v podstatě „analogické s továrními OEM systémy“. Výrobce Ross Tech a jeho distributoři nabízejí vysokou úroveň technické podpory, aktualizace programu jsou převážně zdarma nebo velice levné, a to vše za bezkonkurenční cenu. Zpětná vazba proudí k vývojářům VCDS z celého světa.

Problémy s nekompatibilitou jsou většinou vyřešeny v rámci betaverzí, které lze stahovat ze stránek výrobce. Výhradní distribuci pro Českou republiku a Slovensko zajišťuje společnost AutoComSoft s.r.o. Oficiální ostrá verze vychází pravidelně jednou až dvakrát ročně. Více o VCDS se dozvíte na našich dalších webových projektech wiki a autodiagnostik.cz.

Výhody značkové diagnostiky obecně

 • vynikající kompatibilita s vozidly konkrétní značky nebo koncernu
 • podpora speciálních a programovacích funkcí
 • komplexní řešení diagnostiky dané značky
 • aktualizace zdarma nebo za minimální cenu
 • nízká pořizovací cena
 • vysoká míra návratnosti investice
 • lokalizace do českého jazyka
 • kvalitní záruční a pozáruční servis (záleží na prodejci a zda nekupujete klon)
 • nenáročná obsluha
 • dobrý prodejce nabízí zaškolení a doprovodnou technickou podporu

Nevýhody značkové diagnostiky obecně

 • jednoúčelovost na konkrétní značku nebo koncern
 • nutnost mít ke každé značkové diagnostice speciální kabel (nejednotnost oproti multi-značkovému hardware)
 • v některých případech žádná nebo jen částečná lokalizace ovládacího programu do českého jazyka
 • sporadická (ne)funkčnost komunikace s deklarovanými řídicími systémy
 • absence technické podpory a školení
 • absence informačního systému (není pravidlem)
 • obecně nižší úroveň technické podpory

Značková diagnostika vs. Multiznačková diagnostika

Zakoupením více značkových diagnostik spolu s diagnostikou EOBD můžete při řešení Vašich diagnostických potřeb dosáhnout stejných výsledků, jako s multi-značkovým diagnostickým systémem. Největšími výhodami značkové diagnostiky oproti multi-značkové jsou atraktivní pořizovací cena, komplexnost diagnostických funkcí, velice dobrá kompatibilita s řídicími systémy a ve většině případů absence placených aktualizací.

Nevýhody jsou pak horší dostupnost technické podpory, absence informačního systému a doprovodných školení. Pro někoho také nepohodlné časté střídání diagnostických kabelů, v závislosti na diagnostikovaném vozidle. Podrobněji jsem výhody a nevýhody pořízení multi-značkové diagnostiky rozebral v článku multi-značková diagnostika.

Jen málokterý malý nezávislý autoservis je ochoten utrácet horentní sumy za multi-značkové diagnostické systémy, ale současně potřebuje sériovou diagnostiku každý den. Jedním z nabízejících se řešení, je postupný nákup značkových diagnostických systémů, podle konkrétní okamžité potřeby. Investice se rozloží do několika nákupů, což umožní progresivní návratnost vložených prostředků. Ostatně ceny značkových diagnostických systémů jsou velmi nízké, a proto kombinací několika systémů můžete pokrýt poměrně dost značek. Kupříkladu se systémy: VAG-COM, FCOM, FiCOM a HiCOM můžete diagnostikovat až 32 automobilových a 13 motocyklových značek.

Jaká je návratnost investice do značkového diagnostického řešení?

Každý automechanik namítne, že z běžného načítání aut se mu diagnostika nezaplatí. S tím nezbývá než souhlasit. Proto jsem vybral specifické diagnostické úkony, které nespadají do kompetence běžných „čtenářů pamětí závad“.

V následujícím příkladu uvedádím seznam prací, které zajistí šikovnému diagnostikovi za 1,6 hod. práce 90% návratnost vloženou do nákupu diagnostického systému VCDS (ceny jsou bez DPH).

Tabulka návratnosti investice do VCDS

Cena za jednotlivé úkony se samozřejmě může lišit dle regionu. Některé nezávislé servisy si např. za reset servisních intervalů nenechají samostatně platit, neboť je tato diagnostická procedura „rozpuštěna“ do ceny výměny oleje.

Vybrané diagnostické procedury

Vedle běžných resetů adaptací po výměnách dílů nebo vyčištění nabízí sériová diagnostika stovky možností, jak s řídicími jednotkami pracovat. Vždy záleží na „inteligenci vozu“, schopnostech konkrétního diagnostického systému a schopnostech obsluhy. Pro představu jsem vybral specifičtější postupy, které se dají značkovou diagnostikou dělat:

 • Kódování vstřikovačů a přizpůsobení vysokotlakých čerpadel
 • Regenerace filtrů pevných částic (statická i dynamická)
 • Přizpůsobení klíčů (výmaz, přidání, přidávání nových) a dálkových ovladačů
 • Kódování autoakumulátoru
 • Vypínání systému start/stop
 • Aktivace a deaktivace tempomatu
 • Základní nastavení sensoru úhlu řízení
 • Nastavení startovací dávky vznětových motorů
 • Změny komfortních nastavení vozidel, např. denní svícení, deaktivace výstrahy rozepnutých pásů, výstražné blikání, dojezdy oken, komfortní odemykání atd.
 • Párování řídicích jednotek po výměně
 • Odtlakování vzduchového odpružení
 • Analýza sériové sběrnice CAN
 • Flash – update firmwarů řídicích jednotek

Výše popsané funkce jsou více či méně podporované většinou systémů ať značkové nebo multi-značkové sériové diagnostiky.

Diagnostikovatelnost a rozsah uskutečnitelných nastavení jsou závislé nejen na inteligenci konkrétní řídicí jednotky, ale také diagnostiky-schopnosti samotného diagnostického interface.

Výběr značkových diagnostických systémů

FoCOM

FCOM

Ford, Mazda, Lincoln, Mercury, Jaguar, Land Rover

BimCOM

BimCOM

BMW, Mini, Alpina, Land Rover, Rolls-Royce, BMW Motorrad

FiCOM

FiCOM

Fiat, Alfa Romeo, Lanica, Iveco, Abarth, Innoceti, Maserati, Citroen, Peugeot, Ford Ka, motocykly

HiCOM

HiCOM

Hyundai, Kia

VAG COM DIAGNOSTIC SYSTEM

VCDS (VAG-COM)

Volkswagen, Audi, Škoda, Seat, Bentley, Porsche, KTM, Multicar, Spyker, EOBD

PSACOM

PSACOM

Peugeot, Citroën

RenCOM

RenCOM

Renault, Dacia, Nissan

ToCOM

ToCOM

Toyota, Lexus, Daihatsu

Porsche Durametric

Durametric

Porsche

SuperVAG

Volkswagen, Škoda, Seat, Audi, Peugeot, Citroën, EOBD

Autodiagnsotika OPCOM

OP-COM

Opel, Vauxhall, Saab

Případné konzultace a Vaše dotazy na kompatibilitu a funkce konkrétního systému s vámi rád proberu na bezplatné telefonické lince dostupné i volajícím ze Slovenska (+420) 800 66 44 66.

Navazujícím článkem je multi-značková diagnostika.

Pavel Kloc on FacebookPavel Kloc on LinkedinPavel Kloc on RssPavel Kloc on Youtube
Pavel Kloc
Technická podpora
Specializuji se na předprodejní a poprodejní technickou podporu aftermarket sériové diagnostiky např. od výrobců Delphi, Hella-Gutmann, Secons a Ross-Tech a paralelní diagnostiky, zejména automobilových osciloskopů MTPro (mt-pro.cz) a Hantek (hantek.cz). Kontaktovat mne můžete na bezplatné lince+420 800 66 44 66 (dostupná i pro volající z SK).

Comments are closed.